کاور فیلم یا کتاب؛ اصلی

فیلم ببینم یا کتاب بخوانم؟ تفاوت های اساسی که لازم است بدانید.

خلاصه ابتدایی:

باید در نظر داشت که اصلاً مقایسه خوبی به نظر نمی رسد، اصلاً نمی توان دو چیز مؤثر مانند: فیلم و کتاب را با هم مقایسه کرد برای اینکه هر کدام کاربرد خاص خود را دارند اما به هر حال هر شخص، بسته به علاقه خود روی یکی از این ها گارد بیشتری دارد در حقیقت باید گفت که فیلم و کتاب دو جنبه مهم زندگی افراد را تشکیل می دهند حتی با اینکه نقش متفاوتی را ایفا می کنند.

در عین حال این سؤال به وجود می آید که کدام یک مهم تر است؟ فیلم یا کتاب؟ برای عده‌ای کتاب از اهمیت بیشتری برخوردار است و برای برخی هم فیلم در جایگاه ویژه ای قرار دارد در این بخش از سایت ترسناک دی ال قصد داریم با بررسی در خصوص تفاوت بین فیلم و کتاب، اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم و اصلاً قصد نداریم تا به شما بگوییم که کدام یک بهتر است یا به دنبال کدام یک از آن ها بروید، انتخاب هر کدام به سلیقه شما بستگی دارد اما به هر حال اگر قاعدتا تأثیر هر کدام را بدانید، شاید در انتخاب خود از این به بعد با دقت بیشتری نگاه کنید.

بدنه محتوا:

فیلم یا کتاب؟

سری رمان های درخور و جذاب، اغلب توجه بسیاری از اهالی سینما را به خود جلب می کنند تا بر اساس آنها فیلم نیز ساخته شود، معمولا کارگردان های سینمایی بر این باور هستند کتاب هایی که با ترافیک خواننده روبرو هستند، می توانند بینندگان بسیاری را به خود جذب کنند و با موفقیت نیز همراه باشند به همین دلیل در برخی موارد با موفقیت و در پاره‌ای از موارد با ناکامی روبرو می شوند.

در یک نظر سنجی که توسط محققان انجام شده است مشخص شد ۶۳ درصد از اروپایی ها و ۸۲ درصد از آمریکایی ها ترجیح می دهند اول کتاب بخوانند تا فیلمی را که بر اساس آن کتاب ساخته شده است ببینند این در حالی است که در اکثر کشورهای آفریقایی و آسیایی ۸۵ درصد مردم ترجیح می دهند اول فیلم ببینند تا اینکه کتاب آن را بخوانند و بر این اساس آنچه سبب خلاقیت بیشتر در ذهن کودکان و نوجوانان می شود کتاب است نه فیلم سینمایی و بازی های فکری در تبلت و رایانه، به همین جهت لازم است تا پدر و مادرها بیشتر بچه‌ها را با کتاب آشنا کنند تا فیلم، چون در آینده آن قدر فرصت خواهند داشت که فیلم ببینند و فرصت خود را بیهوده صرف سریال های تلویزیونی کنند.

 از آنجا که میزان کتاب و کتاب خوانی با توسعه و پیشرفت کشورها رابطه مستقیم دارد، آمار سرانه کتاب خوانی کشورهای پیشرفته قابل توجه است و به همین علت کودکان و نوجوانان آنها هم بیشتر اهل کتاب و مطالعه اند به طوری که در این کشورها خانواده ها ترجیح می دهند ابتدا یک کتاب را بخوانند تا فیلم آن را ببینند چرا که به مطالعه به عنوان یکی از ملزومات زندگی مانند: غذاخوردن یا خوابیدن نگاه می کنند و معتقد هستند که انسان، بدون غذا خوردن نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد اما در کشورهای در حال توسعه، کتاب نقش بسیار کمرنگی در زندگی خانواده ها دارد و تنها به عنوان یک وسیله سرگرمی، آن هم در مواقع بیکاری به آن نگاه می شود و به همین دلیل، دیدن فیلم را به خواندن کتاب ترجیح می دهند، گرچه بسیاری از فیلم هایی که از روی کتاب ها ساخته می شوند با حضور ستارگان سینما ساخته می شوند اما تحقیقات نشان داده است که مطالعه کتاب بسیار لذت بخش تر از دیدن فیلم است.

بسیاری معتقدند خواندن کتاب‌ نیازمند صرف زمان طولانی می باشد و شاید روزها وقت شخص گرفته شود تا یک کتاب را بخواند به همین علت ترجیح می دهند همان کتاب را به صورت فیلم در ۲ ساعت ببینند اما بسیاری از کارشناسان معتقدند بهترین فیلم ها هم نتوانسته از ارزش کتابی که از آن اقتباس شده کم کند، آنها معتقدند در هیچ جا نمی توان فیلمی را پیدا کرد که بتواند داستانی را بهتر از قلم نویسنده خلق کند و در تمام مواردی که از روی کتاب ها، فیلم ساخته شده است نسخه کتاب بسیار زیباتر بوده و این مثال حتی درباره فیلم و کتاب هری پاتر هم صدق می کند.

کتاب وسیله ای آموزشی به حساب می آید و از قدیم تا الان، بشر همیشه آن را در دست داشته است حتی در کشورهایی که خیلی پیشرفته هم نبودند اما کتاب جایگاه ویژه ای برایشان داشته است، به هر حال نمی توان انس انسان به کتاب را نادیده گرفت، کارشناسان معتقدند که کتاب برای داشتن ذهنی تیزبین و بالا بردن خلاقیت فردی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد از طرفی مطالعه منظم برای سلامتی ذهن و روح از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم کتاب دیجیتالی شگفتی های جهان ارواح را که در سری کتاب های علوم غریبه قرار گرفته است، از سایت ما با ۴۰% تخفیف، دانلود و مطالعه کنید.

پوستر فیلم یا کتاب؛ ۰۱

مزایا و معایب فیلم:

بیشتر فیلم ها از روی کتاب ساخته می شوند، فیلم بهتر از یک کتاب می تواند در ساعتی مشخص شما را جذب خود کند، بعضی تصویر سازی های حرکتی در فیلم ها خیلی جلوه بهتری دارند در حقیقت حالت و حس را دقیقاً همان چیزی است که نشان می دهد در مطالعه کتاب، شما ممکن است هر نوع تصویر سازی را در ذهن داشته باشید، عملی که شاید با خود اصلی کتاب، متفاوت باشد اما فیلم همان صفحه با همان اتفاق و با همان حس و حال را به شما نشان می دهد.

مزیت های فیلم دیدن شامل موارد زیر می باشد:

 • تصویر سازی ها خیلی بهتر و با همان جلوه واقعی خواهند بود.
 • دیدن فیلم نسبت به کتاب خیلی کمتر طول می کشد برای مثال: شما می توانید در چند ساعت، فیلم کنت مونت کریستو را ببینید اما مطالعه کتاب آن شاید ساعت ها برای شما طول بکشد.

فیلم ها فقط یک عیب بزرگ دارند و آن هم اینکه نمی توان همه موارد را در فیلم تحت پوشش قرار داد در همین مثال: کنت مونت کریستو، وقتی به آخر جلد اول برسید، اتفاقاتی را شرح می دهد که در فیلم خبری از آن ها نیست برای اینکه تصویر سازی این موارد خیلی سخت است و البته هزینه بر نیز خواهد بود.

پوستر فیلم یا کتاب؛ ۰۲

مزایا و معایب کتاب:

مزیت های کتاب خواندن شامل موارد زیر می باشد:

 • کتاب بهترین ابزار برای ورزش دادن به مغز است.
 • به خوبی می توان در آن، موضوعی را به طور کامل تحت پوشش قرار داد.
 • به خوبی می توان در آن، محیط و اتفاقاتی را توصیف کرد.
 • کتاب به شما در افزایش دایره واژگان و سبک نوشته های مختلف بیشتر آشنا خواهد کرد.
 • اگر کتاب به خوبی نوشته شود، خیلی سریع و به طور عمیق می تواند خواننده را درگیر کند.
 • کتاب به دلیل به تصویر کشیدن موقعیتی، قدرت تصویر سازی افراد را تقویت می کند.
 • یک کتاب می تواند هر گروه از افراد و هر دسته شغلی را مجذوب خود کند و در حقیقت کتاب مانند فیلم محدودیت سنی ندارد که اتفاقا مطالعه کتاب برای همه سنین توصیه می شود.

عیب های کتاب خواندن شامل موارد زیر می باشد:

 • خواندن کتاب نسبت به فیلم، زمان خیلی زیادی را طلب می کند و نمی توان پاراگرافی را رد کرد و با نخواندن آن، متوجه اتفاقات کامل در ادامه داستان شد، باید تا آخر صفحه صبر کرد.
 • مطالعه زیاد کتاب یا به عبارتی افراط در آن می تواند باعث آسیب به چشمان شود.
 • هزینه کتاب نسبت به خرید فیلم بالاتر است برای همین افراد ترجیح می دهند که کمتر به سراغ کتاب بروند.

نتیجه گیری:

فیلم ها هیچ گاه یک جسم فیزیکی را به شما ارائه نمی دهند و بنابراین شما هیچ گاه نمی توانید وجود آن ها را در کنار خود احساس کنید و آن ها را با خود همراه نمایید اما این ویژگی در کتاب به این شکل است یعنی شما می توانید کتاب خود را همیشه همراهتان داشته باشید و در صورت نیاز، آن بخش و یا صفحه ای که مد نظر دارید را به راحتی مطالعه کنید و به آن دسترسی یابید.

تنها چیز مهم شاید تغذیه سالم و مناسب درونی و انسانیست، خواه از بین کلمات یک کتاب، خواه از بطنِ شوریده و شیرینِ یک فیلم، همچنین جلای شخصیت، امریست که بر هر پنداری ارجح است، در انتها باید گفت که با توجه به توضیحات داده شده اینکه آیا شما کدام یک را انتخاب می کنید این نیز به سلیقه شما بعد از بررسی موارد بالا بستگی دارد، امید است که بهترین نمونه را برای خود به عنوان دوست و همراه انتخاب کنید.

در پایان به شما توصیه می کنیم برای مطالعه و دانلود کتاب های جذاب و خواندنی، به بخش کتاب در صفحه اصلی مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا